Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Menu przedmiotowe

Ogłoszenia / Aktualności aktualne

2005-04-15
ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W PRZYPADKU RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ.
Szanowni mieszkańcy

W ostatnich latach telewizja, radio i prasa prawie co dziennie podaje informacje o katastrofach, zdarzeniach. Są to dla Nas przekazy atrakcyjne, nie dotyczące nas samych czy naszych bliskich.
Niebezpieczeństwo jednak pojawia się nagle i niespodziewanie, czasami w postaci pożaru, powodzi lub innych zdarzeń losowych. W dzisiejszej rzeczywistości musimy się niestety liczyć z wrogim działaniem żywiołów. Ważnym jest aby być przygotowanym na wypadek katastrofy lub klęski.
Jestem przekonany, że niniejsze informacje zawierające praktyczne wskazówki, jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi zagrożeniami oraz jak postępować w trakcie i po ich wystąpieniu, pomoże Państwu uniknąć - w sytuacji zagrożenia - dramatycznych sytuacji.
Mam pragnienie, aby niniejszy poradnik nigdy nie był Państwu przydatny.

Wójt Gminy Porąbka
Szef Obrony Cywilnej Gminy

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA WYPADEK KATASTROFY LUB KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ?

Jeśli katastrofa wydarzy się w Twoim miejscu zamieszkania władze lokalne oraz służby ochrony ludności będą próbować Ci pomóc. Lecz Ty także musisz być przygotowany. Ratownicy mogą nie być w stanie dotrzeć do Ciebie natychmiast po wystąpieniu katastrofy lub mogą być zmuszeni koncentrować swoje wysiłki w innym miejscu.
Należy wiedzieć, co robić w przypadku zagrożenia, gdzie szukać schronienia, jak przygotować się do ewakuacji, jak ułatwić sobie przebywanie w pomieszczeniach przeznaczonych do tymczasowego zakwaterowania. Jak ograniczyć skutki katastrofy? Jak zabezpieczyć dobytek przed zniszczeniem?.

CO NALEŻY ZROBIĆ?
W pierwszej kolejności trzeba ustalić, co Tobie i Twojej rodzinie zagraża. W tym celu:
sprawdź, czy rejon, w którym zamieszkujesz narażony jest na jakiekolwiek zagrożenia. Wiadomości na ten temat szukaj we właściwym terytorialnie urzędzie gminy,
dowiedz się w „komórce organizacyjnej urzędu zajmującej się sprawami ochrony ludności", w jakiej strefie zagrożenia znajduje się twój dom i jakiego rodzaju są to zagrożenia,
poznaj rodzaje alarmów, sygnałów alarmowych, sposoby ich ogłaszania i odwoływania oraz naucz się zasad zachowania się w przypadku ich ogłaszania,
zaopatrz się w instrukcje, poradniki i stosuj się do zaleceń w nich zawartych. Będzie to podstawą do przygotowania się i sprawdzenia własnych możliwości do przetrwania w okresie pierwszych dni kataklizmu.

PAMIĘTAJ!!!
ZAWSZE l W KAŻDEJ SYTUACJI ZAGROŻENIA STOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ LOKALNEGO SZEFA OBRONY CYWILNEJ.

POWÓDŹ

WODA -jeden z najgroźniejszych żywiołów, który powoduje największe statystycznie straty ludzkiego dobytku. Doświadczenia ostatnich lat dowodzą, że zagrożenie powodzią może wystąpić praktycznie wszędzie. Groźne są nie tylko duże rzeki, ale także intensywne opady oraz niewielkie cieki wodne.

PRZYGOTUJ SIĘ DO POWODZI.
ZANIM ONA CIEBIE ZASKOCZY!!!
-poznaj podstawowe pojęcia związane z zagrożeniem powodziowym:
Pogotowie przeciwpowodziowe -wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i według prognoz będzie się podnosić.
Alarm powodziowy- ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego lub go przekracza, a prognozy przewidują dalszy jego wzrost.
-nie planuj budowy w miejscu, o którym wiadomo, że położone jest na terenie zagrożonym zalaniem ze strony pobliskiego zbiornika lub cieku wodnego,
-zorientuj się w urzędzie gminy czy mieszkasz na terenie zagrożonym powodziami i czy Twój dom położony jest powyżej czy poniżej powodziowych poziomów wody. Pomoże Ci to ocenić ryzyko. Dowiedz się jak zabezpieczyć miejsce Twojego zamieszkania przed powodzią,
-ubezpiecz mienie na wypadek powodzi, co pozwoli przynajmniej częściowo rekompensować straty nią spowodowane,
- przechowuj polisy ubezpieczeniowe, dokumenty, wartościowe przedmioty w bezpiecznym miejscu,
- naucz domowników sposobu odłączania zasilania w energię elektryczną oraz odcinania dopływu gazu,
- zgromadź materiały i podstawowe narzędzia budowlane, przydatne do zabezpieczenia budynku przed niewielkim zagrożeniem powodziowym (worki, piasek, folia plastikowa, gwoździe). - ciąg dalszy w załączniku "Teść ogłoszenia".
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2016-04-14 14:10:03
Data utworzenia 2005-04-15
Data udostępnienia 2005-04-15 10:30:43
Osoba odpowiedzialna Magdalena Wykręt
Udostępnił Patryk Smola